Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec – co kryje las gierłoski

Po tygodniowym wynajęciu Niewiadówki  nie mogliśmy usiedzieć w domu, pomimo kontuzji ciężko sobie odpuścić długi weekend więc wybraliśmy się na mazury. Trafiliśmy w całkiem fajne miejsce jakim są Warchały. Niewielka miejscowość pomiędzy Jedwabnem a Szczytnem z dostępem do bardzo czystego jeziora Świętajno, z bardzo płytką linią brzegową trochę jak nad Balatonem, co rewelacyjne sprawdzi się podczas urlopu z dziećmi. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała z tego względu w sobotę postanowiliśmy zwiedzić oddalony o 100 km Wilczy Szaniec w Gierłoży, czyli kwaterę główną Adolfa Hitlera.  Jest to jedna z głównych atrakcji Mazur, odwiedzana przez setki tysięcy turystów rocznie nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Nie ma co się dziwić, cały obiekt robi ogromne wrażenie prawie pod każdym względem.

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Historia

Na jego życie zostało zaplanowane co najmniej 42 zamachy. Jednak w tym miejscu nie miało prawa to się stać. Owiane tajemnicą miasto bunkier było ściśle strzeżoną twierdzą o której wiedzieli nieliczni. Nawet okoliczni mieszkańcy nie mieli pojęcia co kryje pobliski las gierłoski. Otoczony zasiekami i polami minowymi o szerokości od 50 do 100 m Wilczy Szaniec miał być najbezpieczniejszym miejscem dowodzenia Hitlera do którego wstęp miały jedynie nieliczne i zaufane osoby. 20 lipca 1944 roku zmienił to Stauffenberg dokonując nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy do którego posłużyły dwie bomby zegarowe z zapalnikami chemicznymi. Tuż przed spotkaniem w bunkrze narad Stauffenberg zdążył uzbroić jedynie jedną z nich. Następnie udał się na zgromadzenie z bombą umieszczoną w teczce , którą musiał podłożyć jak najbliżej Hitlera. Kiedy już tego dokonał opuścił barak pod pretekstem wykonania pilnego telefonu. W tym czasie doszło do detonacji ładunku. Hitler wyszedł z zamachu cało a nielicznymi ranami powierzchownymi.

Wilczy Szaniec zaczęto budować pod koniec 1940 roku pod pretekstem budowy zakładów chemicznych „Askania”i był w budowie tak na prawdę do końca jej użytkowania przez Hitlera czyli do listopada 1944. Miejsce ulokowania kwatery nie jest przypadkowe, Gierłoż leży blisko ówczesnej granicy ZSRR w starym mieszanym lesie, który przez cały rok pełnił funkcje maskujące przed ewentualnymi atakami z powietrza oraz otoczonym licznymi bagnami i jeziorami co z kolei chroniło przed najazdami lądowymi. Na terenie około 250 hektarów powstało kilkadziesiąt budynków w tym bunkry ze ścianami grubości 4-6 m a stropy nawet do 8 m.  W całym obiekcie stacjonowało ponad 2000 osób w tym tylko 20 kobiet.

20 listopada 1944 roku kwaterę główną przeniesiono pod Berlin a zaraz potem wydano rozkaz zniszczenia twierdzy co nastąpiło 27 stycznia. Ciekawostką jest, że do wyburzenia jednego bunkra użyto około 8 ton trotylu!

Nasze wrażenia

Sam Wilczy Szaniec zrobił na nas ogromne wrażenie. Gigantyczne bunkry wybudowane w tak krótkim czasie, otoczone przepięknym lasem Gierłoskim co w połączeniu daje niesamowity klimat. Trochę srogi i tajemniczy, a w połączeniu z historiami dobrego przewodnika chciałoby się zwiedzać bunkry bez końca. Marcin w dalszym ciągu nie jest w stanie sobie wyobrazić jak oni to postawili w tak krótkim czasie w tamtych czasach skoro my nie potrafimy wybudować kawałka autostrady w terminie 🙂

W okresie wakacyjnym polecamy wybrać się z samego rana, żeby nie czekać w długim korku do kupna biletów i zajęcia miejsca parkingowego. Tu niestety pojawia się jedyna kiepska strona tej atrakcji a mianowicie organizacja całego przedsięwzięcia. Dojeżdżając na miejsce koło godziny 11 natrafiliśmy na ogromny korek ciągnący się prawie od Kętrzyna, który był spowodowany pobieraniem opłat od zwiedzających już przy wjeździe na parking. Dodatkowo oprócz kamiennej księgi upamiętniającej wcześniej wspomniany zamach oraz bankomatu przy wejściu co by klienci na pewno mieli czym zapłacić, Spółka, która dzierżawi teren niezbyt przykłada się do rozwoju infrastruktury turystycznej pomimo takiego zobowiązania w umowie dzierżawy i poboru opłaty 70 zł za 4 osobową rodzinę. Na plus możemy zaliczyć możliwość zwiedzania obiektu wraz z psem! 🙂

Ceny biletów:

Normalny – 15 zł
Ulgowy – 10 zł
Przewodnik dla grup powyżej 10 osób – 70 zł
Przewodnik dla turystów indywidualnych – 50 zł
Parking 10zł

DOJAZD do Wilczego Szańca

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

SONY DSC

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski

Wilczy Szaniec - co kryje las gierłoski