remont busa

Remont busa cz. 2 – jak przygotowaliśmy busa pod kampera

Remont busa nie idzie tak szybko jakbyśmy tego chcieli. I nie dlatego, że nam się nie chce, bo najchętniej to już byśmy nim gdzieś wyjechali! Ale przez natłok pracy w której nadal musimy siedzieć 8h,  adopcję Zochy, której chcieliśmy poświęcić maximum czasu, remont odszedł trochę na dalszy plan. Ale! Korzystając z okazji i chwili wolnego wrzucamy dla Was to, co do tej pory udało nam się zrobić, jakich materiałów użyliśmy i koszty jakie się z tym wiążą.

Busa pokrywała rdza w wielu miejscach. No dobra… dalej pokrywa ale mamy na to sposób! A więc jak zaczęliśmy remont busa własnymi siłami?

Pierwsze za co się zabraliśmy, to porządne czyszczenie busa z zewnątrz i wewnątrz. Z zewnątrz usunęliśmy ogniska rdzy, które powodowały przecieki do wewnątrz. Do pozbycia się dziur użyliśmy włókna szklanego i żywicy epoksydowej, a konkretniej szkła typu M (wysokomodułowe). Charakteryzuje się dużo większą odpornością mechaniczną, termiczną i sprężystością. Po wyschnięciu dobrze ją spolerowaliśmy i przygotowaliśmy do malowania całego busa.

Wygłuszenie busa

Daf jest staruszkiem i wydaje z siebie odgłosy smoka. W dłuższej trasie jest to bardzo męczące i przypomina jazdę traktorem, więc wygłuszyliśmy całą kabinę, drzwi, maskę i ściankę grodziową od silnika. Do wyciszenia użyliśmy mat wygłuszających butylowych oraz pianek kauczukowych, mat poliuretanowych oraz specjalnej maty trudnopalnej na maskę silnika.

Nie jest to ciężkie zadanie. Materiały są bardzo plastyczne, więc ułożyliśmy je równo w każdym zagłębieniu i nierównej powierzchni. Do odpowiedniego dociśnięcia mat używa się plastikowego wałka, którym dociska się materiał do blachy, co powoduje mocne wtopienie się masy butylowej, która znajduje się na spodzie materiału i świetnie go trzyma, przez co blacha nie wpada w drgania od silnika. Koniecznie trzeba pamiętać, że wyciszając maskę musimy zastosować kolejną warstwę, która jest trudnopalna! Bardzo polecamy Wam sklep  Bitmat.pl. Mają duży wybór, dobrą radę w zanadrzu oraz rabaty dla kamperowców! 😉

 • Na wygłuszenie busa wydaliśmy ok. 650 zł

remont busa

Podłoga

Podłogę musieliśmy dobrze wyczyścić, zaspawać wszystkie dziury jakich Daf nabawił się przez 25 lat. Do tego przymocowaliśmy płyty OSB o grubości 8 mm na które chcemy położyć panele. Do zrobienia został nam stopień w drzwiach suwanych, którego w całości musieliśmy się pozbyć, bo groził zapadnięciem i mógłby nieźle poharatać nogi.

 • 2 płyty OSB gr. 8 cm ok. 110 zł

Izolacja

Do zaizolowania sufitu użyliśmy mat z pianki poliuretanowej (wyglądają trochę jak karimaty) a na ściany daliśmy styropian, który był już w naszym DAFie jak go kupiliśmy, nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale dla nas było darmowe więc nie zmienialiśmy tej koncepcji. Żeby styropian nie trzeszczał i zgrzytał w trakcie jazdy, uzupełnimy wolną przestrzeń pianką montażową.

 • Koszt Izolacji to ok. 150 zł
 • Pianka montażowa ok. 15 zł

Elektryka

Chyba najważniejszy punkt wszystkich początkowych prac. Rozmieszczenie gniazdek, przeciągnięcie kabli i miejsce na akumulator wraz z przetwornicą i regulatorem solarnym zaplanowaliśmy na wczesnym etapie prac. Zanim na ściany powędruje płyta, a na dach panele trzeba przeciągnąć kable. Kupiliśmy do tego kable 3×1,5 i peszle w których schowaliśmy przewody.

 • Kupiliśmy: Przewody, gniazdka, włączniki, bezpieczniki, peszel, puszki, złączki, rozdzielnice – ok. 650 zł
 Wstawienie dodatkowego okna 
Potrzebowaliśmy uchylnego okna. Czyli takiego stricte kamperowego. Ceny nowych okien są wysokie, więc zaczęliśmy szukać w internecie kampera na części. Udało nam się dorwać okno za 200 zł, dzięki czemu zaoszczędziliśmy parę szeleszczących stówek… które i tak wydamy na coś innego do busa. Z tego samego złomka wyciągnęliśmy też zbiorniki na wodę czystą i brudną, które zamontujemy w późniejszym etapie. Otwór na okno wycięliśmy szlifierką. Na razie wstawiliśmy okno i je uszczelniliśmy. Od wewnątrz musimy zrobić jeszcze ramę okna ale czekaliśmy na skończenie elektryki, żeby móc się tym zająć do końca.
 • Do montażu okna użyliśmy kleju uszczelniającego Sikaflex  ok. 30 zł za tubę

remont busa

remont busa

Materiały, które upraszczają prace i zaoszczędzą czas:

 • Klej w spreju ok 35 zł
 • Wałek do ułożenia wygłuszenia – gratis do mat
 • Pianka montażowa ok 15 zł
 • Papier ścierny gradacji 80, 120 i 180 ok. 10 zł za paczkę

 

 • Renata Więckowska

  Jestem pod wrażeniem! Oby Wam służył 🙂

 • Zbyszek Król

  Powodzenia w dalszych pracach – obserwuję z ciekawością 🙂