Kobieta kontra walizka

Pierwszy post jaki zaczęłam pisać po powrocie z Euro Tripu to właśnie ten, który teraz czytasz. Kompletnie nie miałam weny na pisanie o miejscach, które zobaczyliśmy ( widać wena też kobieta ), ale za to wypakowując rzeczy które ze sobą zabraliśmy znów nie mogłam się nadziwić po jasny gwint potrzebne mi tyle ciuchów! Przecież nie założyłam nawet połowy!

Za każdym razem kiedy rozpakowując rzeczy obiecuje sobie, że następnym razem zabiorę już tylko to, co będzie mi potrzebne. I co?! Nic przez wielkie N do mnie nie dociera. Tak więc pomyślałam o tym, żeby napisać post z przymrużeniem oka o Kobietach i naszych ciągłych wewnętrznych rozterkach przy pakowaniu.

Panowie mogą się schować, bo bądź co bądź to my jesteśmy mistrzami pakowania rodziny na wyjazd. Nikt tak ładnie nie poukłada wszystkiego w walizce, no i to my wiemy gdzie co jest. Pytanie ” Kochanie, gdzie moje gacie?” nie robi już na nas wrażenia i z opanowaniem tłumaczymy żeby otworzył jedyną dużą kieszeń w walizce, wsunął rękę i bum! Jak za dotknięciem magicznej różdżki są!

Mam świadomość tego, że pakując się powinnam zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Ale kiedy przychodzi co do czego, myślę sobie, że może dobrze byłoby wyskoczyć do knajpy i ładnie się ubrać, a do tych krótkich spodenek pasują 3 bluzki, ale nie wiem jak będzie pogoda, więc pakuję wszystkie…  Niestety kiedy pakuję się do dużej walizki, nagle jest tam tyle miejsca, że wszystko się zmieści!

Największe wyzwanie pojawia się wtedy, kiedy wybieramy się w podróż samolotem i mamy z góry określone wymiary walizek i ich wagę. W przypadku bagaży nadawanego jest ciężej, bo widzę w przeliczeniu jaką powierzchnie szafy uda mi się tam wepchnąć i przez to zabieram więcej rzeczy z czystej zachłanności. Tak naprawdę najlepiej idzie pakowanie się w małe walizki. Często latamy z bagażem podręcznym i uwierzcie mi, że to najlepsze rozwiązanie! Mała powierzchnia walizki nie daje  innego wyjścia jak zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Czasem uda mi się coś wepchnąć do bagażu Marcina, ale mieścimy się we dwójkę czyli cel osiągnięty 😉

Lecisz już na upragniony wyjazd i idziesz na plażę więc wybierasz szorty i T-shirt. Do lasu też nie założysz tej ładnej nowej sukienki bo może się zniszczyć. Kolacja ze znajomymi? Nie ma problemu kiedy jesteś z samymi dziewczynami, bo faceta raczej ciężko nakłonić do wyjścia, przecież piwo i kąpielówki to dobry zestaw! I niestety ma rację… Przecież pojechaliście na mazury! Tak więc piękna nowa sukienka czeka aż wrócicie z wakacji i pójdziecie gdzieś na imprezę, tak samo jak szpilki które do niej zabrałaś. Nie ma w tym nic śmiesznego bo ja na Euro Trip miałam w szafie sukienkę i szpilki. Było w tym trochę przypadku bo w takim zestawie wyszłam z pracy, ale mimo to zawsze je ze sobą zabierałam licząc na to, że mój książę porwie mnie niespodziewanie na jakąś romantyczną kolację…. Jeszcze się nie doczekałam ale miałam za to śniadanie do łóżka. Tam nie potrzebowałam sukienki więc o romantycznej kolacji jakoś zawsze zapominam 😉

Żeby zobrazować ( głównie Panom ) jak wygląda Kobiece ( w tym przypadku moje ) pakowanie, opiszę to pokrótce:

Szafa pierwszy raz od bardzo dawna jest posprzątana, bo wszystko ląduje na podłodze. Nagle odkrywam stare spodnie i zastanawiam się, czy wciąż się w nie mieszczę. Przez chwile rozważam czy oby na pewno chce wiedzieć… ale ciekawość bierze górę i po chwili sprawdzam jaki jest stan tłuszczowy mojego tyłka. Jeśli nie jest źle to z radością odkrywam nowe/ stare ciuchy i proces powtarza się póki odkrycia się nie skończą. Potem po raz kolejny przebieram rzeczy, które przygotowałam do spakowania i z dumą odkładam te, bez których raczej się obejdę. Przynajmniej ze sobą walczę!

Mężczyzno!               Za każdym razem kiedy widzisz jak Twoja kobieta się pakuje nie mów nic prócz „Pomóc Ci zamknąć walizkę?”. Nie dość, że jest to duży emocjonalny wysiłek, to w dodatku My wszystko wiemy tylko się temu już nie opieramy, bo nie widzimy w tym sensu. W końcu ile razy można próbować?!  Najlepiej spakuj się tak, żebyś miał u siebie w bagażu trochę luzu, bo przecież upominki albo butelki wina musza się gdzieś zmieścić 😉

 

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Was informację dotyczącą bagażu od 3 najbardziej popularnych przewoźników czarterowych, żeby pakowanie się w bagaż podręczny weszło w krew :

 

RYANAIR

Informacje o bagażu:

 • Bagaż podręczny do 10 kg o wymiarze 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.
 • Osoba dorosła może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg, jeśli podróżuje z niemowlęciem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) na kolanach.
 • Pasażerowie podróżujący na tej samej rezerwacji i wspólnie odprawiający się,  mogą przenosić lub dzielić opłacony limit bagażowy pomiędzy sobą. Czyli razem macie np. 2×15 kg i nie ma znaczenia jak rozłożycie ten ciężar między walizki. Do wykorzystania macie 30 kg.
 • Podręczna walizka jest dostępna wyłącznie na stronie Ryanair.com
 • Każdy pasażer przekraczający dopuszczalny limit bagażu rejestrowanego na torbę zostanie obciążony opłatą według stawki obowiązującej w dniu podróży. Opłata za nadbagaż wynosi obecnie 10 £/10 € za kilogram (lub kwota równoważna w walucie lokalnej).

Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa portów lotniczych  ( dot. wszystkich przewoźników ) :

 •  Płyny muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml
 • Wszystkie płyny powinny być przewożone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20cm x 20cm, o łącznej pojemności do jednego litra
 • Musisz być w stanie całkowicie zamknąć plastikową torebkę i musi się ona mieścić w Twoim bagażu podręcznym.
 • Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia

Przewoźnik nie przewozi na swoich rejsach zwierząt ani ładunków towarowych, poza psami przewodnikami na niektórych trasach.


 

WIZZ AIR

Informacje o bagażu:

 • jedną sztukę bagażu podręcznego 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie.
 • do 6 sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym waga pojedynczej sztuki nie może przekraczać 32 kg
 • Pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład mogą wnieść 1 dodatkowy przedmiot osobisty oprócz małego lub dużego bagażu podręcznego.
 • Dodatkowym przedmiotem osobistym może być torebka, torba z laptopem lub aparatem, których wymiary nie przekraczają 40 x 30 x 18 cm.

Duży bagaż podręczny:
Jeśli wymiary bagażu podręcznego są większe niż wymiary małego bagażu podręcznego, ale nie przekraczają 56 x 45 x 25 cm, można zabrać go na pokład za określoną opłatą.

Bagaż rejestrowany

Szerokość: 1,499 m
Wysokość: 1,194 m
Długość: 1,715 m

nie może przekraczać 32 kg.

Przewodnicy mają w regulaminach zapis, że nie biorą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, zniszczenia czy opóźnione dostarczenie. Więc jeśli masz przewozić coś drogocennego, to lepiej trzymaj to przy sobie albo zabezpiecz się w dobrze zamkniętą walizkę. Nam nigdy nic takiego się nie przytrafiło ale słyszeliśmy przypadki, że walizki były otwierane w drodze do luku bagażowego samolotu.

Wizzair Club

Korzystaliśmy z Wizz air club parokrotnie. Polega to na wykupieniu członkostwa w cenie 139 zł dzięki czemu otrzymujesz zniżki na loty w wysokości 45 PLN na każdy lot na wszystkie bilety* od 99 PLN. Jeśli w ciągu roku planujecie pare wypadów albo chcecie się wybrać większą grupą jak my do Barcelony, Wizz air Club na pewno Wam się przyda. Dodatkowo otrzymacie zniżkę na każdy rejestrowany bagaż w wysokości 25 PLN.

W liniach Wizz air również nie przewieziemy zwierzaka chyba, że jest to pies przewodnik.


 

LUFTHANSA

Przepisy bezpłatnego limitu bagażu dla lotów po Europie zależą od nowych taryf europejskich, a mianowicie:

 • Dla klasy Ekonomicznej – bagaż do 8 kg o wymiarze 55 x 40 x 23 cm
 • W taryfach Classic oraz Flex możesz  nadać jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg na osobę.
 • Klasa Ekonomiczna Premium – 1 szt. bagażu podręcznego do 8 kg + bagaż podręczny do 23 kg.
 • Ponad to dozwolony jest dodatkowo przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego (maks. 30 x 40 x 10 cm, np. torebki, torby z laptopem)
 • W taryfie Light, możesz dodać do rezerwacji jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg, za opłatą 15 € w jedną stronę.

Dzieciom poniżej dwóch lat przysługuje bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg.

Maksymalne wymiary sztuki bagażu nadanego, bez względu na klasę, nie mogą przekroczyć 158 cm (szerokość + długość + wysokość).

Dodatkowy bagaż poza bezpłatnym limitem lub sztuki bagażu, których ciężar lub wielkość przekracza dozwolone parametry, przewożone są jako nadbagaż po jednolitych stawkach. Każdy bagaż ważący więcej niż 32 kg będzie transportowany frachtem lotniczym za opłatą. Więcej informacji znaleźć można na stronie nadbagaż i bagaż specjalny.

 • Ten temat jest mi zupełnie obcy, mogę spakować się do kosmetyczki nawet 😛 Hehe. No dobra, przesadziłam, ale spakowanie się na 2 tygodnie w mały plecak to dla mnie żaden wyczyn. Może to dlatego, że niezbyt przywiązuję wagę do ubioru. A po części też pewnie dlatego, że w mojej szafie wszystko pasuje do wszystkiego, więc kilka koszulek, krótkie spodnie, długie na tyłek, sandały/japonki do plecaka, adidasy na nogi, ew. kurtka/bluza na siebie. Oczywiście trochę bielizny i bikini i fruu. Dużo nie potrzebuję 😉 A na romantycznej kolacji na wakacjach mogę równie dobrze występować w szortach, japonkach i koszuli.

  • I tak to sie zawsze kończy 😉 Chodzę w paru ciuchach na krzyż, a kosmetyków nie używam choć je mam w walizce… Kompletnie mi to pakowanie nie idzie i zazwyczaj robię to na ostatnia chwile 😉

   • Ooo kosmetyki 😛 Kiedyś zabierałam nawet kilka do makijażu – nigdy się nie przydały. Ale nadal tusz i jakaś kredka do oczu ze mną jeździ. I też pakuję się zawsze na ostatnią chwilę, tego już nie potrafię się oduczyć hahaha.

 • Mam check listę ale niestety nie na ciuchy 😀 myśle, ze w moim przypadku i tak by wiele nie zmieniła ale spróbuje! 😉