kamishibai - Mały teatrzyk ilustracji

Japońskie kamishibai – Mały teatrzyk ilustracji

Czytanie dzieciom powinno być dyscypliną sportową i to międzynarodową! Od zawsze rodzice próbowali wciągnąć swoje dzieci do baśni o smoku, tuczyli Jasia ze złą wiedźmą albo ratowali księżniczki z opresji. Dzieci o wiele piękniej niż my – dorośli – widza świat który nas otacza, a ich bujna wyobraźnia napisałaby najlepsze historie. Ostatnio pisaliśmy Wam o tym jak poznaliśmy za pomocą Blablacar Anię i Henryka, z którymi spędziliśmy parę dni w Chorwacji. Ania z zawodu jest grafikiem i podjęła wyzwanie zmiany tradycyjnej książki na…. Teatr! ( temat bardzo bliski mojemu sercu, bo Ci co nas czytają wiedzą, że przez lata związana byłam z grupą teatralną). Kiedy jechaliśmy przez Słoweńskie góry i jeziora, Ania na kolanie pisała opowiadania do Mały Teatr Ilustracji dzięki któremu udało jej się zaczarować już  wiele dzieciaków i nie tylko 😉

kamishibai - Mały teatrzyk ilustracji

Kamishibai to japoński teatr ilustracji czyli dosłownie sztuka teatralna na papierze. Początki Kamishibai sięgają XII w. Ten sposób przekazywania historii rozpowszechnili buddyjscy mnisi, którzy nauczali niepiśmienną ludność.  Niestety historia tu się urywa i do przewoźnego teatru wracamy dopiero na początku XX wieku kiedy zawitał w kraju kwitnącej wiśni. Można znaleźć wzmianki o tym, że w momencie kulminacyjnym na ulicach Japonii spotkać można było nawet ok. 50 000 kamishibaistów jednocześnie, co oznacza, że opowieści słuchało w tym samym momencie ok. 5 mln dzieci!!!

Powrotowi papierowego teatru towarzyszą liczne kryzysy gospodarcze Japonii oraz działania wojenne. Tysiące Japończyków traci w tym czasie pracę i to właśnie  Kamishibai staje się ich źródłem zarobkowym. Tysiące wędrownych kamishibaistów zaczyna opowiadać dzieciom w całej Japonii historie z wykorzystywaniem ilustrowanych plansz. Wędrowni opowiadacze mocowali drewniany parawan do bagażnika rowerowego i jeździli od wioski do wioski. Za pomocą dwóch drewnianych pałeczek zwanych hyoshigi (jap. 拍子木) którymi uderza się o siebie, kamishibaiści dawali znać o swojej obecności. Dzieci słysząc ten charakterystyczny dźwięk przybiegały, aby za drobną opłatą uczestniczyć w przedstawieniu. Kamishibaista woził ze sobą także zapas cukierków – najlepsze miejsca udawało się zdobyć tym dzieciom, które kupiły najwięcej łakoci.

Była to genialna alternatywa dla wschodzącego wówczas kina dźwiękowego i służyła głównie dzieciom z ubogich rodzin. Teatrzyk był popularny do tego stopnia, że kiedy weszły telewizory, Japończycy nazywali je elektronicznym Kamishibai.

kamishibai - Mały teatrzyk ilustracji

Gdzie kryje się oryginalność tej sztuki?

Istotą magii teatru Kamishibai są ilustracje tworzące cały spektakl. Umieszczone są na kartonowych planszach, które znajdują się w drewnianym parawanie. Karty przekłada się wraz z przebiegiem opowieści, co buduje dramaturgię wydarzeń. Na odwrocie ilustrowanych plansz często znajduje się tekst do opowiadania które narrator czyta dzieciom.

Zespół Małego Teatru Ilustracji wpadł na pomysł aby wydać własną książkę, stworzyć coś, co umożliwi zabawę w duchu Kamishibai rodziców z dziećmi w domu, podczas długich, zimowych wieczorów.

Pomysł o którym opowiadała nam Ania przypadła nam do gustu zanim jeszcze zobaczyliśmy gotowy produkt, którego nazwa to „Mały Teatrzyk”. Moim zdaniem każda forma teatru to swojego rodzaju przygoda zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Gdy otwierają się drewniane drzwiczki teatru Kamishibai podczas warsztatów zaczyna dziać się magia… Ten oryginalny pomysł na książkę obrazkową jest wart uwagi ze względu na to, że przemyca tak niezwykle ważną sprawę jaką jest czytanie z dziećmi i dzieciom.

Dodatkowo Mały Teatrzyk zaprojektowany jest tak, żeby można było również w pełni zaangażować dzieci w proces tworzenia bajki, rysując własne ilustracje do wymyślonej z rodzicem historii. Opowiadający pełni rolę narratora i aktora w jednym. To jak przedstawi on historię i jak ją zaakcentuje wpływa na wyobraźnię dzieci i wzmacnia więź malucha z rodzicami.

Jeżeli udało nam się Was zachęcić i macie ochotę by Mały Teatrzyk trafił w Wasze ręce to jest na to sposób! Jako że pomysł na tą nietypową książkę obrazkową zrodził się niedawno i będzie to wydawniczy debiut grupy, postanowili oni zorganizować zbiórkę na crowdfundingowym portalu aby w ten sposób zdobyć potrzebną do wydania książki kwotę.

Na temat zbiórki możecie przeczytać TU, jest tam dokładny opis całego projektu, a co najważniejsze w zamian za wsparcie można przedpremierowo zrobić zakupy i nabyć własny Mały Teatrzyk jednocześnie zbliżając Anię i jej przyjaciół do realizacji tego marzenia!

My już swoje parę groszy dodaliśmy i zachęcamy Was do tego samego!! 🙂  Niech kreatywność zaleje nas wszystkich! 😀

 

kamishibai - Mały teatrzyk ilustracji