co zwiedzić w Hamburgu, Hamburg, Spichlerze

Co zwiedzić w Hamburgu? 7 miejsc które warto zobaczyć

Hamburg to miasto kontrastów. Świetne na krótki wyjazd, atrakcyjne dla turystów i bardzo kolorowe. Jest dużo zieleni i miejsc do wypoczynku, a dla aktywniejszych czekają łódki i kajaki którymi można pływać po licznych kanałach i zbiornikach wodnych. Przyleciałam do Hamburga odwiedzić kumpele, która od niedawna tam mieszka i przez 5 dni zmieniła się w mojego osobistego przewodnika i pokazując najciekawsze miejsca. Jedyne o co w myślach prosiłam, to słoneczna pogoda, bo Hamburg słynie z depresyjnej aury, a w Warszawie od 2 tygodni nieprzerwanie padało.

Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu – najlepszy punkt widokowy

Wsiadłyśmy na rowery wybierając na pierwszy cel Kościół św. Mikołaja, a raczej jego pozostałości po wojnie. Z wierzy o wysokości ponad 132 m widać całe miasto i jest ona świetnym miejscem orientacyjnym. Koszt wejścia to 5 € za bilet normalny i 3,5 € za bilet ulgowy , a w cenie biletu można wejść do muzeum znajdującego się w podziemiach, gdzie jest wiele zdjęć zniszczonej Warszawy obok których wiszą aktualne zdjęcia, rzeźby i pozostałości kościoła po bombardowaniu w 1943 roku.

Stacje metra: Rödingsmarkt i Meßberg

Hamburg, co zwiedzić w hamburgu, Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu

Hamburg, co zwiedzić w hamburgu, Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu

Spichlerze w portowej dzielnicy

Warehouse Distict to miejsce połączenia XIX wiecznych spichlerzy zwanych Speicherstadt wyrastających znad kanałów- których w Hamburgu jest podobno więcej niż w samej Wenecji- z nowoczesną architekturą. To miejsce biznesowo-mieszkalne, gdzie na kanałach znajdziecie pływające domy, a patrząc w górę otaczać Was będą szklane i nowoczesne budynki.

Koniecznie przejdźcie się między ponad 110 letnimi spichlerzami gdzie dziś mieszczą się magazyny, muzea, pracownie artystyczne i biura. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Hamburgu.

Stacja metra: Baumwall

Hamburg, co zwiedzić w hamburgu, spichlerze , Warehouse Distict, Hamburg

Hamburg, co zwiedzić w hamburgu, spichlerze , Warehouse Distict, Hamburg

Hamburg, co zwiedzić w hamburgu, spichlerze , Warehouse Distict, Hamburg

Filharmonia – Elbphilharmonie

Filharmonia w Hamburgu to miejsce obok którego nie można przejść obojętnie. Sam widok z zewnątrz powoduje, że ciekawość zżera i chęć zajrzenia do środka jest ogromna. Obecnie można tam wejść w weekendy za darmo i podziwiać architektoniczną perełkę. Elbphilharmonie miała kosztować ok. 80 mln euro, ale koszty rosły i finalnie zatrzymały się na prawie  800 mln euro! Filharmonia przypomina fale morską i w takiej tematyce utrzymana jest również wewnątrz. Schody prowadzące na górę przycinają pianę morską, a pofalowane szyby wyglądają jak rafa koralowa. Architektem jest pracownia architektoniczna Herzog & de Meuron. Dla mnie to must see Hamburga dla każdego pasjonata architektury.

Stacja metra: Baumwall

Strona internetowa: KLIK

Filharmonia w Hamburgu, Elbphilharmonie, co zwiedzić w Hamburgu,

Fish Auction Hall and Market

Po zwiedzaniu Filharmonii na pewno nabierzecie apetytu i możecie udać się do pobliskich knajp. Tu tematycznie Hamburg oferuje swój przysmak w postaci ryby w bułce albo sałatką kartoflaną. Oczywiście jak przystało na kuchnię Niemiecką, wszystko ocieka masą tłuszczu, więc nie dałam rady dojeść swojej porcji. Najlepszym miejscem w której zjecie tradycyjne hamburskie śniadanie to bazar Fish Auction Hall and Market, gdzie w niedzielę o 5 rano gra muzyka na żywo, ludzie dotaczają się tam żeby zjeść po zakrapianej nocnej imprezie… praktycznie cały czas na niej będąc.

Stacje metra: Reeperbahn, Landungsbrucken

co zwiedzić w Hamburgu, Fish Market,

co zwiedzić w Hamburgu, Fish Market,

The Schanzenviertel – alternatywna strona miasta

The Schanzenviertel to dzielnica bardzo alternatywna wypełniona kawiarniami, barami, restauracjami i sklepami. To miejsce z artystycznym klimatem: kamienice zdobią kolorowe graffiti, a hipsterzy przemykają ulicami w różowych futerkach. Kiedy się tam znalazłam, pomyślałam tylko o tym, że bardzo chciałabym mieszkać w takiej okolicy. To miejsce cały czas tętni życiem, jest barwne i zaskakujące. Skręcając w jedną z uliczek znalazłam się na małym skwerku z placem zabaw i budynkiem, który został w całości przerobiony na ściankę wspinaczkową! Takich perełek na pewno jest tam więcej, więc wrócę tam z Marcinem i będę odkrywać kolejne!

The Schanzenviertel zostało zdemolowane podczas szczytu G20 w 2017 roku, który odbywał się w Hamburgu. Wiele lokali usługowych zostało zniszczonych, szyby po 2 miesiącach od tego wydarzenia wciąż są potłuczone, ale ciekawą rzeczą jaka miała miejsce po tych wydarzeniach było zebranie się lokalnej społeczności, która z własnej inicjatywy wyszła na ulicę i zabrała się za sprzątanie swojej okolicy. Piękna sprawa!

Stacja metra: Sternschanze (Messe)

The Schanzenviertel , co zwiedzić w Hamburgu, Hamburg,

Reeperbahn – ulica czerwonych latarni

Reeperbahn to ulica na której już od XIII w. rozrywki i uciech szukali marynarze którzy zawijali do pobliskiego portu. Dziś na słynną Herbertstrasse czyli ulicę na której zza szyb kuszą i wiją się prostytutki wstęp mają jedynie mężczyźni, a wejście na ulice zasłania brama. Moja ciekawość była ogromna, ale kolega uprzedził mnie, że mogę zostać na samym wejściu oblana wodą… a było na to zdecydowanie za zimno! Musze poczekać na lato! 😉 Reeperbahn  to również miejsce imprezowe Hamburga. Pełno tam pubów, klubów, sexshopów, restauracji i teatrów dla dorosłych, a zewsząd dobiega muzyka zachęcająca do zabawy. To co najbardziej przypadło mi do gustu w tej okolicy, to puby w których można posłuchać muzyki na żywo i napić się piwa. Kiedyś grywali tam również Beatlesi zanim jeszcze stali się sławni. Ich imieniem został nazwany plac na którym znajduje się pomnik przedstawiający grupę muzyków.

Stacja metra: Reeperbahn

Stolperstein- Kamienie pamięci

Spacerując ulicami Hamburga na pewno zwrócicie uwagę na mosiężne tabliczki zatopione w chodnikach tzw. Stolperstein – kamienie pamięci- które upamiętniają jej mieszkańców, a zarazem ofiary III Rzeszy z czasów wojny. Wygrawerowane są na nich imiona, rok urodzenia, data aresztowania i miejsce deportacji. Tysiące tabliczek zostało umieszczonych pod domami w całych Niemczech i każdego roku ich przybywa.

 

  • Ciesze się 🙂 Kolejny będzie o komunikacji w Hamburgu, więc mam nadzieję, że też będzie pomocny