Cicmany, słowacja, podróże z psem

Čičmany: malowana wieś na Słowacji

Čičmany to malownicza wieś, niedaleko Polskiej granicy, co sprawia, że jest genialnym miejscem na weekendowy wypad o każdej porze roku!

Miał być objazd po Polsce. Miał być skończony remont naszego kampera, ale pogoda nam na to nie pozwoliła. Bez dachu nad głową, który zmieściłby busa ciężko pracować, zwłaszcza kiedy nie możemy wyciąć otworów na solar i zbiornik wody. Jesteśmy nieco załamani, bo od 4 tygodni pogoda sobie z nas kpi. Zrezygnowani i nieco załamani marzyliśmy już tylko żeby zostawić to wszystko i wyjechać. To były właśnie te tygodnie, kiedy mieliśmy kończyć i ruszyć Dafem w Polskę…
Tęsknie za górami… – powiedziałam do Marcina. Tyle wystarczyło, żeby zacząć się pakować.

„Spontan…. spontan jest najważniejszy!”

Przypominając sobie te słowa spakowaliśmy się do kampera i ruszyliśmy w stronę Słowacji.  Stęskniliśmy się za górami, a przy okazji chciałam odwiedzić malowniczą wieś Čičmany, którą miałam na oku od jakiegoś czasu. Zocha zabrała swoje klamoty, ułożyła się wygodnie między fotelami i ruszyliśmy.

Čičmany, cicmany, słowacja, narty,

 

Fenomen wsi Čičmany to ponad 130 drewnianych domów pomalowanych w białe wzory. Tradycja utrzymuje się od stuleci i zapoczątkowały ją kobiety, malujące bale i zdobiące chaty wapnem mając na celu chronienie budynków przed wilgocią. Każdy ze znaków jest opisany i ma swoje znaczenie, a motywy występowały już wcześniej na tradycyjnych haftach z Čičmanów. Najbardziej spodobały mi się „kurze dupki”, ale można też wyczytać, w którym z domów mieszka panna. Tradycja jest zjawiskowa, a nabrała jeszcze więcej wyrazu, kiedy dowiedziałam się, że kiedyś we wsi wybuchł pożar niszcząc większość z chat. To mieszkańcy Čičmanów dbali o tradycję i własnymi siłami postanowili przywrócić wsi dawny blask. Od 1979 roku uznane są skansen budownictwa ludowego i objęto ochroną.

Obecnie jest tam ośrodek narciarski, więc jeśli ktoś szuka miejsca na zimowe szaleństwa to gorąco Wam polecamy ten zakątek Słowacji, tym bardziej, że z Krakowa jest tam ok 200 km! Zimą musi panować tam wyjątkowy klimat.

cicmany, słowacja, podróże z psem Čičmany, cicmany, słowacja, narty,

 

cicmany, słowacja, podróż, Čičmany, cicmany, słowacja, narty,

avia, samochód, kamper, podróże, Čičmany, cicmany, słowacja, narty,

 

Informacja o wyciągach narciarskich KLIK

Lokalizacja: